W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku liczba bankructw i restrukturyzacji wzrosła o 4 proc. To ostatnie takie dobre dane.

W pierwszym kwartale tego roku sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 232 polskich firm – podaje Coface, ubezpieczyciel należności. To o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

– Jednocześnie te dane nie obrazują jeszcze wpływu pandemii koronawirusa, która w Polsce zaczęła się w marcu. Oczywiście w pierwszych miesiącach tego roku firmy już musiały się mierzyć ze słabnącym popytem oraz postępującym spowolnieniem gospodarczym zarówno w Polsce, jak również na głównych rynkach eksportowych, a trudności przełożyły się na potwierdzony w liczbach wzrost postępowań o prawie 4 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku – mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce.

Ubezpieczyciel oczekuje jednak, że w kolejnych miesiącach liczba upadłości i restrukturyzacji będzie rosła. Przedsiębiorstwa będą starały utrzymać się na rynku i wyraźne przyspieszenie liczby postępowań będzie mieć miejsce dopiero w drugiej połowie tego roku, zwłaszcza jeżeli zostaną utrzymane ograniczenia w działalności przedsiębiorstw przez kolejne tygodnie.

Coface prognozuje, że w 2020 r. polska gospodarka skurczy się o 3,5 proc., a wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw będzie na poziomie podobnym jak w 2009 roku, czyli  rzędu 68 proc. Wiele jednak zależy od tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzanych lub znoszonych działań ograniczających działalność przedsiębiorstw.

– Ponadto, nie wszystkie firmy znajdujące się w trudnej sytuacji płynnościowej będą kończyć działalność przeprowadzając oficjalną procedurę upadłości – zwraca uwagę Grzegorz Sielewicz.

https://www.pb.pl/coraz-wiecej-niewyplacalnych-firm-987926