Utrzymanie płynności finansowej to obecnie największe wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich. To właśnie ten sektor najboleśniej odczuł skutki pandemii. Receptą na zachowanie płynności finansowej biznesu może być skorzystanie z takich usług, jak faktoring i windykacja.
Płynność finansowa to zdolność przedsiębiorstwa do regulowania własnych zobowiązań i podstawa funkcjonowania każdej firmy. Chodzi o takie bieżące opłaty, jak przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego, płatności za zamawiane usługi i materiały czy wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. W momencie, gdy zostaje zachwiana równowaga między wydatkami a wpływami, pojawiają się problemy. Utrata płynności finansowej to coś, czego przedsiębiorcy boją się najbardziej, zwłaszcza w dzisiejszych, pandemicznych czasach. Wśród głównych przyczyn wymienić należy opóźnione płatności i długie oczekiwanie na przelewy od klientów oraz utratę zleceń czy kontraktów. Ale też wystawianie faktur z odroczonym terminem zapłaty. Wszystko to przekłada się na niemożność regulowania własnych zobowiązań – może to zagrozić istnieniu firmy. Jak tego uniknąć?

Faktoring: co to właściwie jest?
Najprościej rzecz ujmując, faktoring to usługa finansowania wystawionych faktur, dająca możliwość natychmiastowej wypłaty środków z wystawionych dokumentów. Co ważne, finansowanie odbywa się w pełni online, a pieniądze na konto mogą trafić już po pięciu minutach. Przedsiębiorca zyskuje więc niemal natychmiastowy dostęp do gotówki – dużo wcześniej niż termin płatności wskazany na fakturze.

Z faktoringu można skorzystać w momencie, gdy potrzebujemy szybkiego dostępu do gotówki, a także w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie spełnia wymogów bankowych i nie otrzyma kredytu. W ten sposób możliwy staje się na przykład szybszy zakup niezbędnych materiałów czy sprzętu. To też lepsza pozycja negocjacyjna, większe szanse na rozwój, zatrudnienie kolejnych pracowników czy uzyskanie korzystniejszych zniżek u dostawców.

Faktoring to jedna z usług (obok między innymi windykacji), oferowanych na platformie Apfino stworzonej przez Comarch. Rejestracja w usłudze i prowadzenie konta są darmowe.

Windykacja, czyli odzyskać pieniądze w taki sposób, by nie tracić zaufania klientów
Na dobrą kondycję firmy ogromny wpływ mają również działania, minimalizujące lub wręcz niwelujące straty, wynikające z trafienia na nierzetelnych kontrahentów. Mowa o takich sytuacjach, gdy mimo upływu terminu płatności klient wciąż nie uregulował należności. Tymczasem prowadzenie działalności gospodarczej to stałe koszty, a brak przewidywalności we wpływach w najlepszym razie odciągną naszą uwagę od pracy nad rozwojem firmy i przyszłymi inwestycjami. W najgorszym razie brak wpływu nadwyręży naszą płynność finansową.

Z każdym biznesem wiąże się pewne ryzyko, a niebezpieczeństw czyhających na przedsiębiorców jest całe mnóstwo. Ważne jest więc to, by być ich świadomym i tak pokierować swoimi działaniami, by w największym stopniu się przed nimi uchronić – choć, oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Trudno uniknąć choćby niewłaściwego doboru partnera biznesowego – czasem nie ma możliwości, by wszystko dokładnie sprawdzić. Co wtedy? Skorzystać można na przykład z usługi windykacji online na platformie Apfino stworzonej przez Comarch. Pamiętajmy, że im wcześniej wierzyciel rozpocznie dochodzenie należności, tym większa szansa, że działanie zakończy się powodzeniem.

Dlaczego warto z tego skorzystać? Przede wszystkim dlatego, że przekazujemy sprawy w ręce ekspertów. Nie tylko znają oni różnego rodzaju uwarunkowania prawne, ale są również specjalistami w dziedzinie negocjacji. To także redukcja kosztów, ponieważ usługa windykacji online przewiduje jedynie prowizję od realnie odzyskanych należności dla klienta. Innymi słowy, jeśli działanie okaże się nieskuteczne – nic nie zapłacimy.

Nie ma jednej skuteczniej recepty na to, jak osiągnąć sukces w biznesie. Zwykle składa się na niego wiele czynników, a droga do sukcesu dla każdego jest inna. Nowatorski pomysł, posiadanie dobrego produktu, unijne wsparcie, trafienie w rynkowe potrzeby, liczna grupa klientów… Wymieniać można długo. Bez wątpienia jednak wspólnym mianownikiem każdej prężnie działającej firmy jest płynność finansowa i sprawne zarządzanie należnościami.

9 grudnia 2021 roku odbędzie się bezpłatna konferencja edukacyjna dla przedsiębiorców „Przyspiesz swój biznes”, której organizatorem jest Comarch oraz Apfino, fintech z Grupy Kapitałowej Comarch. Wydarzenie poświęcone będzie wyzwaniom, którym na co dzień muszą stawiać czoła przedsiębiorcy, sposobom na rozwijanie biznesu oraz rozwiązaniom, mającym na celu zabezpieczenie płynności finansowej. Uczestnicy dowiedzą się również, jak odzyskać pieniądze z niezapłaconych faktur. Na konferencję można zapisać się, klikając w ten link.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/firma/news-jak-zadbac-o-plynnosc-finansowa-firmy-i-zachowac-dobre-relac,nId,5682306#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome