Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł to sztandarowe hasło Polskiego Ładu. Jeszcze w poniedziałek Ministerstwo Finansów twierdziło, że w przyszłym roku dostaną ją wszyscy podatnicy. Okazuje się jednak, że nie zalicza się do nich 700 tys. przedsiębiorców na liniowym PIT – pisze „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie dziennika wyraźnie napisało: kwota wolna dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się na skali podatkowej 17 i 32 proc.

– Spowoduje to, że wszyscy przedsiębiorcy płacący liniowy PIT stracą na zmianach proponowanych w Polskim Ładzie. Więcej zapłacą składki zdrowotnej, a nic nie zyskają w podatkach, inaczej niż pracownicy czy firmy na skali podatkowej. O ile inni podatnicy dostaną w Polskim Ładzie marchewkę i kij, o tyle liniowców czeka tylko kij – mówi „Rz” Milana Krzemień, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KZ Legal.

Jak uciec przed niekorzystnymi zmianami?
– Klienci już się pytają, co zrobić, żeby zminimalizować negatywne skutki tych zmian – mówi dziennikowi Marcin Borkowski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

– Najprościej jest przejść na skalę podatkową, wystarczy poinformować o tym urząd skarbowy na początku przyszłego roku – dodaje Milana Krzemień.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, prowadzący działalność gospodarczą powinni też rozważyć założenie spółki z o.o., zwłaszcza jeśli mają przychody do 2 mln euro rocznie i przysługuje im 9-proc. CIT.