Polski Ład zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych. Jak pisze piątkowa „Rzeczpospolita”, do grona beneficjentów tego rozwiązania nie zaliczą się przedsiębiorcy na liniowym PIT.

„Ministerstwo Finansów potwierdza 'Rzeczpospolitej’: przedsiębiorcy płacący podatek liniowy nie będą mieli kwoty wolnej. I to mimo podwyżki składki zdrowotnej” – pisze dziennik. W odpowiedzi na pytania dziennika resort napisał, że kwota wolna dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się na skali podatkowej 17 i 32 proc.

– Spowoduje to, że wszyscy przedsiębiorcy płacący liniowy PIT stracą na zmianach proponowanych w Polskim Ładzie. Więcej zapłacą składki zdrowotnej, a nic nie zyskają w podatkach, inaczej niż pracownicy czy firmy na skali podatkowej. O ile inni podatnicy dostaną w Polskim Ładzie marchewkę i kij, o tyle liniowców czeka tylko kij – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Milana Krzemień, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KZ Legal.

Polski Ład. Zmiany nie dla wszystkich
– Klienci już się pytają, co zrobić, żeby zminimalizować negatywne skutki tych zmian – mówi gazecie Marcin Borkowski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy. – Najprościej jest przejść na skalę podatkową, wystarczy poinformować o tym urząd skarbowy na początku przyszłego roku – stwierdza natomiast Milana Krzemień.

„Czy zawsze się to opłaci? Na podstawie podanych do tej pory przez Ministerstwo Finansów informacji policzyliśmy, że przedsiębiorca, który ma np. 120 tys. zł dochodu rocznie i zostanie na 19-proc. podatku liniowym, zapłaci po wprowadzeniu zmian ponad 10 tys. zł więcej” – pisze dziennik.

„Dla niego decyzja o przejściu na skalę podatkową jest oczywista, gdyż będzie płacił 17 proc. PIT i dostanie 30 tys. zł kwoty wolnej. Ale już dla biznesmena, który ma 180 tys. zł dochodu rocznie i wejdzie w drugi próg z 32-proc. podatkiem, korzystniejsze może być pozostanie na liniowej stawce, choć i tak w sumie zapłaci więcej niż teraz” – dodaje gazeta.

Polski Ład

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in. 7 procent PKB na zdrowie, podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz zmiany w składce zdrowotnej.