Funkcjonariusze KAS i CBŚP zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i prała brudne pieniądze. W sprawie zatrzymano cztery osoby, zabezpieczono dokumentację i 60 tys. zł w gotówce. Straty Skarbu Państwa w podatku VAT szacuje się na ponad 9 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, 25 maja na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego i Zarządu w Poznaniu CBŚP zatrzymali cztery osoby.

– Zarzucono im m. in. w udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, wystawianie nierzetelnych faktur VAT i narażenie Skarbu Państwa na straty w podatku VAT na ponad 9 mln złotych – podkreśliła Spychała-Szuszczyńska.

Dodała, że w wyniku przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową i 60 tys. złotych w gotówce.

Na wniosek prokuratora wobec jednego z podejrzanych Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się z innymi podejrzanymi. Dodatkowo na jednego z podejrzanych prokurator nałożył poręczenie majątkowe.

Spychała-Szuszczyńska wskazała, że pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce już w lutym 2020 roku, a zarzuty przedstawiono łącznie 19 osobom.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/podatki/news-wyludzenia-vat-kas-i-cbsp-zlikwidowali-grupe-przestepcza,nId,5267093#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome