Bliscy i znajomi obecnego prezesa Orlenu Daniela Obajtka robią kariery za rządów Prawa i Sprawiedliwości – pisze poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza”. Dziennik wymienia między innymi koleżankę z pracy Obajtka w gminie Pcim, która jest prezesem Lotosu, krewną wspólnika – obecnie na stanowisku wiceprezesa Energi-Obrót, kuzyna w Tauronie i brata – szefa regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

„Kariera Obajtka jest spektakularna, ale tak szybkie i wysokie awanse dotyczą też osób z jego otoczenia. Od grudnia 2020 r. prezesem Lotosu jest Zofia Paryła, która od 1997 r. pracowała w Elektroplaście. Dwa lata wcześniej w tej samej firmie pierwsze zawodowe kroki stawiał 19-letni wówczas Obajtek” – czytamy w dzienniku.

Koleżanka z pracy
Jak czytamy w „Wyborczej”, Paryła była przez lata księgową Elektroplastu, Obajtek doszedł tam do funkcji kierownika.

„Z pracy zrezygnował, gdy w 2006 r. został wójtem Pcimia. Wkrótce także Paryła dostała stanowisko w podlegającym Obajtkowi samorządzie – w listopadzie 2010 r. została główną księgową w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pcimiu. Na początku pracowała na pół etatu, potem na trzy czwarte do 2017 r., zachowując cząstkę etatu w Elektroplaście” – podaje „Gazeta Wyborcza”.

„Kiedy Obajtek był prezesem Energi, w koncernie pracę znalazła i Paryła – przez dwa lata była wiceprezesem spółki Energa Centrum Usług Wspólnych. To z niej odeszła do Lotosu na wiceprezesa firmy, by ostatecznie wspiąć się na fotel prezesa całej grupy paliwowej” – wyjaśnia dziennik .

Karierę robią też kuzyn i brat
Dziennik dodaje też, że w spółce Bioeko Tauron pracuje Grzegorz Obajtek, kuzyn Daniela Obajtka i mąż Bernadetty Obajtek, która pracuje w firmie TT Plast.

„Współwłaścicielem TT Plastu jest Tomasz Bugaj. Do niego i Daniela Obajtka należy też firma ERG Bieruń-Folie (udziały w niej ma także Halina Obajtek, matka prezesa Orlenu, oraz bliscy Bugaja)” – napisano.

Jak ujawniła „Wyborcza”, Elżbieta Bugaj, krewna wspólnika Obajtka, która była dyrektorem handlowym w ERG Bieruń-Folie, w czerwcu 2020 r. została wiceprezesem spółki Energa-Obrót. „Od 30 kwietnia zeszłego roku Energę kontroluje zaś Orlen, który przejął pakiet akcji pomorskiej firmy” – przypomina „Wyborcza”.

„Karierę robi też brat Daniela Obajtka, Bartłomiej. Za rządów PO-PSL był jednym z pracowników Lasów Państwowych w Gdyni. Po wygranych przez PiS wyborach Bartłomiej Obajtek został nadleśniczym w Choczewie, a w styczniu 2018 r. szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku” – informuje dziennik.

Taśmy Obajtka
„Gazeta Wyborcza” opublikowała w piątek „Taśmy Obajtka”, nagrania rozmów telefonicznych z 2009 roku. Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, był wtedy wójtem Pcimia. Na nagraniach rozmawia z mężczyzną pracującym dla spółki TT Plast. Obajtek – pisała „Wyborcza” – „wydaje pracownikowi polecenia, zleca rozmowy z klientami, decyduje o urlopach” i „z tylnego siedzenia kieruje spółką TT Plast”. A przepisy – zwracał uwagę dziennik – zabraniają łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

Po publikacji artykułu PKN Orlen wydał komunikat, w którym czytamy, że „że w związku z tym, że w artykule wykorzystano fragmenty nagrań rozmów z bliżej nieokreśloną osobą, które dodatkowo powstały bez zgody oraz wiedzy Prezesa PKN ORLEN, poddamy je analizom prawnym”.

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/prezes-orlenu-daniel-obajtek-jego-znajomi-i-rodzina-robia-kariery-za-rzadow-pis-5032089